Trądzik w młodości powodują zaburzenia w układzie hormonalnym okresu dojrzewania. Praktycznie każdy człowiek w młodości borykał się z tą dolegliwością i w występowaniu trądziku młodzieńczego, ciężko jest dopatrywać się jakichś odmiennych przyczyn niż hormony. Niemniej jednak niezależnie od typowości tego zjawiska, ciężko zaakceptować pojawiające się na twarzy pryszcze. Z tego względu też i dążenie do usunięcia trądziku.

Co interesujące, mimo że do dyspozycji jest ogromna ilość tabletek przeciw trądzikowi i preparatów przeciwtrądzikowych, to walka jest skomplikowana. W dalszym ciągu jeszcze nie stworzono stuprocentowo skutecznego antidotum na pryszcze – pigułki na trądzik i inne środki niestety nie działają na wszystkich.

Tabletki przeciw trądzikowi, czyli całościowe leczenie trądziku

Na trądzik powinno się działać dwutorowo. I choć pierwszą kategorią specyfików, po jaką sięga znaczna większość nastolatków, są różnego rodzaju płyny i kremy, to pigułki przeciw trądzikowi powinny być podstawą leczenia. Mowa tutaj zarazem o pigułkach które są dostępne z zaleceń lekarza, jak i tych, które można nabyć bez recepty.

Te pierwsze z nich są z reguły zaawansowanymi lekami o silnym oddziaływaniu na organizm. Te drugie – nie mają zbyt wielu skutków ubocznych właściwych medykamentom, a mogą być skuteczne równie intensywnie, tyle tylko, że efekty ich wpływu na organizm człowieka są niestety przesunięte w czasie i występują dopiero po dłuższym regularnym stosowaniu.

Maści przeciw trądzikowi, czyli leczenie miejscowe

Stosowanie produktów o działaniu miejscowym, czyli takich które są przeznaczone do pielęgnacji lub leczenia skóry, także jest jak najbardziej zasadne. Takie preparaty zazwyczaj miewają silne działanie oczyszczające i bakteriobójcze i są w stanie znacząco zredukować objawy trądziku. Należy jednak pamiętać, że trądzik wywołują zaburzenia hormonalne, a to pigułki na trądzik są w stanie ustabilizować szalejące hormony w organizmie młodego człowieka, który dojrzewa.