Trądzik jest chorobą skóry, której bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Wskutek produkcji przez skórę nadmiaru sebum, pory odpowiedzialne za oddychanie i usuwanie zanieczyszczeń zostają zatkane. Na skórze tworzą się wtedy zaskórniki i tzw. pryszcze. Wbrew pozorom trądzik nie dotyczy wyłącznie nastolatków, u których burza hormonów wpływa również na nadprodukcję tłuszczu. Ta choroba skóry dotyka również dorosłych i wymaga ona odpowiedniego leczenia. Informacje o trądziku, które zdobędziemy mogą nam bardzo pomóc w dalszym postępowaniu z tą wstydliwą dolegliwością.

Dlaczego powstają wypryski ?

Przyczyny trądziku są bardzo różne. Do podstawowych należy nieprawidłowa dieta, obfitująca w produkty zawierające biały, rafinowany cukier; niezdrowe nasycone tłuszcze (głównie pochodzenia zwierzęcego) i produkty wysokoprzetworzone. Kolejnymi przyczynami są: stresujący tryb życia, który sprzyja zaburzeniom w prawidłowej produkcji sebum oraz zaburzenia hormonalne. Warto też wiedzieć, że nieodpowiednia higiena skóry sprawia, że gromadzące się na niej zanieczyszczenia są pożywką dla bakterii, które sprzyjają tworzeniu się zaczerwienienia i wyprysków. Bakterie bowiem wydzielają produkty uboczne przemiany materii, a martwe z nich ulegają rozkładowi na skórze.

Nie tylko na twarzy

Trądzik występuje głównie na twarzy, w tzw. strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. Wypryski mogą pojawić się również na szyi, dekolcie, ramionach i plecach.

Odpowiednia pielęgnacja

Skuteczna walka z trądzikiem wymaga przede wszystkim systematyczności. Jest to dolegliwość, której leczenie trwa długo i niestety nie można osiągnąć natychmiastowych efektów. Przede wszystkim należy prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową. Oznacza to używanie delikatnych kosmetyków myjących i peelingujących. Wbrew pozorom agresywne przesuszanie skóry może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Również skóra trądzikowa bowiem powinna być odpowiednio nawilżona. Przeznaczone są do tego celu specjalne kosmetyki do skóry tłustej i trądzikowej. W przypadku ciężkiej postaci trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa, który przepisze odpowiednie maści, czy inne preparaty. Warto również rozważyć przeprowadzenie okresowych zabiegów w gabinetach kosmetycznych, które przyspieszą usuwanie wyprysków.

Zbilansowana dieta i tryb życia

Czasami najskuteczniejszą metodą walki z trądzikiem jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Wykluczenie z diety produktów wysokoprzetworzonych, tłustych i słodkich może przynieść upragniony efekt. W myśl zasady: jesteś tym, co jesz; stan naszej skóry bezpośrednio zależy od tego, co spożywamy na co dzień. Warto włączyć do jadłospisu warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz zdrowe, nienasycone tłuszcze pochodzenia roślinnego. W dzisiejszych czasach większość osób prowadzi stresujący tryb życia. Warto to zmienić, ucząc się skutecznych technik relaksacji i medytacji, ograniczających szkodliwy wpływ stresu na nasze życie.

Stosując się do tych kilku prostych zasad sprawimy, że pozbycie się trądziku może być znacznie łatwiejsze i szybsze.