Zmiany skórne na twarzy, w przypadku dorastania to dość znana dolegliwość. Nierzadko jednak, ponadto w dorosłym wieku, borykamy się z kłopotem w postaci trądziku. Jego leczenie zazwyczaj wymaga udania się po poradę dermatologa. Wiele osób, które nieskutecznie wykorzystywały różne metody terapii, zastanawia się, jak pozbyć się trądziku?
Skutecznych sposobów jest co najmniej kilka. Możemy zastosować sprawdzone domowe metody oraz takie, które zaleci nam doktor. preparaty na trądzik zapisywane na receptę przez lekarza czasem mają szansę przynieść skutki uboczne. Mogą wymagać stosowania specjalnych środków ostrożności, jak choćby antykoncepcja czy kontrola enzymów wątrobowych. Niemniej jednak zazwyczaj raz przeprowadzona kuracja, może wystarczyć na bardzo długo. Różne preparaty na trądzik reklamowane w telewizji czy w radiu są możliwe do kupienia bez kontroli lekarza. Aczkolwiek ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się jednak, że będą one działać.

Trochę mniej radykalna metoda to maść przeciwko trądzikowi. Zazwyczaj efekty użycia takiego środka są różne. Nie każdej osobie pomaga w podobny sposób. Przy stosowaniu czegoś takiego również możemy spodziewać się działań ubocznych, jak zaczerwienienie twarzy czy też uczulenie słoneczne. Maść na trądzik zazwyczaj zawiera w swoim składzie antybiotyk i środki mające za zadanie złuszczanie naskórka. Są one tolerowane z różnym skutkiem. Maść na trądzik może zawierać także inny skład. Często zawiera w swojej strukturze cynk, który ma właściwości wysuszające. Środki, które rozsmarowujemy na twarzy nie zawsze są pozytywne, gdyż mogą wydłużać tempo gojenia się wyprysków. Sytuacja zależy oczywiście od stopnia wystąpienia trądziku. Stosowana miejscowo maść na trądzik zazwyczaj jest skuteczna, gdy mamy pojedyncze krosty. Ale, gdy cała twarz jest wysypana krostami, lepsza opcja to najprawdopodobniej tabletki na trądzik.

Często kuracja trądziku trwa długo i jest konieczne stosowanie różnych środków farmakologicznych. Czasami preferujemy domowe sposoby, ale tutaj również należy zachować ostrożność. Nasza skóra jest delikatna i stosowanie niesprawdzonych substancji może skutkować w najlżejszym przypadku zaczerwienieniem i obrzękiem na twarzy. Być może nie opłaca się tak ryzykować. Pomoc lekarza od chorób skóry jest w tej sytuacji nieoceniona.