Trądzik to jedna najpopularniejszych chorób skórnych, jaka w mniejszym lub większym stopniu dotyczy mnie więcej 80% młodych ludzi. Problem ten mimo wszystko nie spotyka jedynie ludzi w młodym wieku, czasami bowiem może dotknąć także i osoby starsze, wliczając kobiety zażywające środki antykoncepcyjne, czy będące w stanie błogosławionym.

Fakty w kwestii powstawania trądziku
Zastanówmy się w takim razie jak właściwie dochodzi do zapoczątkowania trądziku i czym właściwie jest.

Na samym początku zwrócić musimy uwagę, iż mimo ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie jest wywoływany źle zaplanowaną dietą, nieutrzymaną higieną osobistą, czy też wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca najczęstszego występowania trądziku

Problem zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie w tym miejscu powstaje trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.

Z uwagi na fakt, iż najwięcej mieszków włosowych występuje na twarzy, a także plecach, barkach i klatce piersiowej, to właśnie tutaj najczęściej mamy do czynienia z powstawaniem trądziku.

Temu procesowi towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra produkuje niewielkie jego ilości, to przy skórze nieprawidłowo działającej, produkcja ta występuje w nadmiarze. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry dzięki ujściom mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia zatykają się, a łój nie mogąc znaleźć możliwości wypłynięcia kumuluje się pod powierzchnią skóry. To powoduje, że łój gromadzący się w tym miejscu okaże się świetną pożywką dla bakterii, które namnażają się i powodują przy tym podrażnienie oraz wzmocnienie stanu zapalnego tkanki.

Jak możecie zauważyć do powstania trądziku są więc konieczne dwa warunki: pierwszy z nich to nadprodukcja łoju a drugi, czyli działanie bakterii. Wszystko to powoduje, iż trądzikiem nie można się zarazić tą chorobą przez kontakt z chorym, a przy tym antybiotykoterapia to jeden z absolutnie bazowych produktów wspierających kurację trądziku.

Rozwój choroby

Po zatkaniu się porów, łój skumulowany wcześniej w mieszkach włosowych pod skórą nie jest jeszcze zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna przybierać formę zaskórnika, czyli to tak zwane wągry. Są zmianami skórnymi, które nie są bolesne, za to zdecydowanie widoczne w formie ciemnych lub jasnych punkcików na twarzy, plecach, ramionach, czy w innych miejscach pojawienia się zmian chorobowych.

W wyniku tego wszystkiego ściany zaskórników niszczą się, co powoduje pęknięcie ich zawartości wgłąb skóry. Wówczas zaczynają rozwijać się stany zapalne tej tkanki, i pojawiają się zaczerwienienia, czyli trądzik.

Stąd kluczowe jest stosowanie m. in. możliwych do dostania na naszym rynku kosmetyków antybakteryjnych.