Trądzik jest uciążliwym problemem, z którym zmagają się nie tylko nastolatki. Wbrew pozorom, bardzo często i z wielu przyczyn dotyczy od również osoby dojrzałe. Stanowi źródło kompleksów, złego samopoczucia, a często też negatywnie odbija się na zdrowiu. Naturalnym marzeniem jest wówczas gładka, pozbawiona niedoskonałości cera, a za tym często idzie działanie. Najlepiej zacząć od wykonania szeregu niezbędnych badań, a także wizyty u wyspecjalizowanego lekarza i sprawdzenia stanu organizmu. Tabletki na trądzik mogą okazać się skuteczniejsze, niż wszelkie stosowane bezpośrednio na skórę specyfiki, które działają jedynie od zewnątrz.

Pierwsza pomoc – dermatolog

Kosmetyczka niewiele może pomóc w przypadku trądziku. Oczywiście, pewne jego objawy można łagodzić lub sprawić, żeby nie zostały po nich nieestetyczne blizny stosując różne zabiegi, zwykle jednak konieczne jest raczej dobranie właściwych tabletek na trądzik. Dermatolog powinien zlecić wykonanie kilku szczegółowych badań, bowiem często przyczyny trądziku tkwią na przykład w niewłaściwych poziomach hormonów płciowych. Wyrównanie ich poziomu nie jest trudne, jednak dopóki się tego nie zrobi, żadna kuracja stosowana wyłącznie od zewnątrz ani suplementacja nie pomoże pozbyć się tego specyficznego problemu.

Przy podejrzeniach, że winne są hormony, pomóc może także endokrynolog, potrafiący analizować wyniki pomiaru ich poziomów (robi się to, badając laboratoryjnie próbkę krwi). Lekarz tej specjalizacji zaproponuje także leki służące doprowadzeniu ilości hormonów do prawidłowych wartości.

Suplementacja

Trądzik może być także oznaką, że organizmowi brakuje jakichś istotnych substancji. Specjalne tabletki na trądzik bezpośrednio uzupełniają te braki, a ich skład jest uzależniony jest od kondycji zdrowotnej cery. Najczęściej zawierają takie substancje, jak witamina E, A oraz cynk – to właśnie one służą naprawie uszkodzonej skóry oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych, łagodzą i leczą też te istniejące zapobiegając powstawaniu nieestetycznych blizn. Często specjalne tabletki na trądzik mają też w składzie zioła – między innymi od lat znane z dobrych właściwości oczyszczających i wzmacniających, bogate w mikroelementy pokrzywę i bratka trójbarwnego.