4 lipca 2019 Brak komentarzy admin Trądzik , , , ,

Kiepskie zdrowie może dać o sobie znać w bardzo różnorodny sposób. Jednym z objawów są zmiany skórne. Choć trądzik kojarzony jest przede wszystkim z okresem dojrzewania, lekarze zaznaczają, że również mnóstwo dorosłych ma tego typu problemy z cerą. Przyczyn krostek może być wiele – często są to zmiany hormonalne, czynniki genetyczne, stres, zmęczenie, złe odżywianie, niedobory mikroelementów, stosowanie niektórych leków lub wystąpienie różnorodnych chorób.

Objawy trądziku to przede wszystkim pojawiające się na skórze wypryski. Mogą one przyjmować różną formę w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Najlżejszą fazą są na pewno zaskórniki, czyli drobne, malutkie, czarne kropki, znane powszechnie jako wągry. W dalszych stadiach objawy trądziku to wypukłe grudki w czerwonym kolorze. Niekiedy, w najpoważniejszych stanach, trądzik może mieć formę dużych, ropnych guzków o niemal bordowym odcieniu. Warto również dodać, że wszelkie krostki występują nie tylko na czole, brodzie czy policzkach. Poza twarzą, objawy trądziku zauważalne są często na plecach, szyi, uszach, ramionach, a nawet na brzuchu. Na pewno są one dość dokuczliwe. Trądzik wiąże się z poważnymi zmianami na skórze, które sprawiają nie tylko ból, pieczenie i dalsze zakażenia, ale również wpływają na wygląd. W wielu wypadkach pogorszone jest więc zdrowie i samopoczucie psychiczne. Widoczne wypryski, zwłaszcza jeśli pojawiają się w dużych ilościach w obrębie twarzy, często powodują wycofanie, brak pewności siebie, kiepski nastrój i kłopoty z samoakceptacją.

Na pewno trzeba pamiętać, że symptomy tego rodzaju to konieczność wizyty u dermatologa. Leczenie trądziku bez pomocy specjalisty często jest po prostu niemożliwe. Lekarz dokonuje dokładnej analizy zmian skórnych i dobiera właściwą formę terapii, która zależna jest m.in. od przyczyn choroby. Jeśli objawy trądziku są skutkiem innego schorzenia, wówczas niezbędne jest przede wszystkim wyeliminowanie go. Dermatolodzy niejednokrotnie przepisują środki farmakologiczne w formie maści. Często to także dość silne antybiotyki lub tabletki hormonalne. Leczenie trądziku obejmuje również żele przeciwbakteryjne, płyny i preparaty witaminowe, których zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych symptomów. Wszystkie środki zawsze należy stosować dokładnie tak, jak wskaże lekarz. To specjalista musi zdecydować, co konkretnie powinien przyjmować pacjent, jak często i w jakich dawkach. Jeśli chory działa na własną rękę i lekceważy zalecenia dermatologa, wówczas może skończyć się to dla niego poważnymi podrażnieniami, przesuszeniem czy pogorszeniem stanu skóry.

Leczenie trądziku to dziś także inne metody. Stosowane są dodatkowo różnorodne zabiegi w postaci np. peelingów, laserów czy mikrodermabrazji. Bardzo ważna jest też odpowiednia higiena i pielęgnacja, która potrafi eliminować objawy trądziku. Specjalistyczne kremy, toniki czy żele do mycia twarzy mogą okazać się bardzo pomocne. Trzeba też pamiętać, że leczenie trądziku wymaga czasu, konsekwencji i dużych pokładów cierpliwości.