Jak leczyć trądzik – to pytanie, które z pewnością zadawało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz dojrzałych ludzi. Bowiem chociaż pozornie może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, okazuje się ona uciążliwa w leczeniu i stanowi źródło ogromnego cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i najważniejszą sprawą, którą należy sobie uświadomić podczas walki z trądzikiem, jest fakt, iż problem ten koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, przeradza się w prawdziwy koszmar. To dolegliwość, która wymaga wizyty u dermatologa i pomocy specjalisty – lekarza dermatologa.
Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia można uniknąć brzydkich i trwałych zmian na skórze, jak na przykład blizny, czy przebarwienia.

Domowe zabiegi
Dobrze, jeżeli wizytę u lekarza uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jednak poprzestanie wyłącznie na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy dużych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można zatem stosować je przede wszystkim przy bardzo drobnej postaci trądziku. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy niezbędna staje się wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im cięższa postać trądziku, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leki, przede wszystkim preparaty zawierające izotretinoinę. To preparaty, które złuszczają martwy naskórek a także wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.
Lecząc, przede wszystkim nie należy zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak wysoce skuteczny, oczywiście przy założeniu iż będziemy ściśle pilnować zasad leczenia.
Wyróżnia się dwa główne sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niedużych i łagodnych i średnich zmianach. W tym przypadku stosuje się kremy, maści, żele i rozmaite preparaty do użytku zewnętrznego – nakładane bezpośrednio na wypryski.
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, stosowane podczas zaawansowanych zmian trądzikowych.

Warto oprócz leczenia typowo dermatologicznego postawić też na różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Dobre rezultaty przynosi na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, a także – jeżeli jest taka konieczność – usuwanie blizn przy pomocy laserów.
Lecząc trądzik, należy pamiętać że absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Efektem tego rodzaju działań będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian a także rozszerzenie stanu zapalnego skóry.
W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, zaś twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami oraz piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz powinno się też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, zaś na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i pilingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie więcej niż raz, czy dwa w tygodniu.