W przeciągu poprzednich lat stworzonych zostało bardzo dużo mitów odnoszących się do leczenia trądziku. Wiele osób rekomendowało chodzenie na solarium czy zbyt częste przebywanie na słońcu w celu wypalenia zmian skórnych. Była to metoda dająca efekty krótkotrwale, gdyż w niedługim czasie trądzik ujawniał się z podwójną siłą.
Jak zniwelować wykwity skórne? Najwięcej może dać udanie się do fachowca. Lekarz zajmujący się chorobami skóry po określeniu stanu cery i krótkim wywiadzie jest w stanie dokonać wyboru specjalistycznego farmaceutyku.
Wiele osób wykorzystuje żele antybakteryjne, które zazwyczaj bardziej odbijają się niekorzystnie niż przynoszą wybawienie. Zmiany trądzikowe najczęściej nie są wywołane przez drobnoustroje, tylko zmianami hormonalnymi. Te ukazują się przeważnie w dorastającym organizmie. Jeżeli trądzik występuje u osoby dorosłej, wypada ponadto przeprowadzić badania hormonów. Trzeba aplikować kojące preparaty myjące, które pozwolą zniwelować zmiany skórne.
Powszechnie też czyniony jest błąd nienawilżania skóry. Mówi się, że jeśli skóra jest tłusta, to po co ją nawilżać. Odpowiedni krem nawilżający da sposobność zredukować wytwarzanie łojotoku, przyczyniającego się do pojawiania się wykwitów skórnych. Ponadto wypada cyklicznie tonizować skórę oraz precyzyjnie ją oczyszczać z makijażu np. płynem micelarnym.
Przy leczeniu pryszczy znacząca jest w takim samym stopniu racjonalny sposób żywienia. Wytwarzanych jest wiele produktów, które mają wpływ na trądzik. Do przeważnie przywoływanych zaliczają się alkohol, papierosy, kawa i czekolada. Złe nawyki mogą wywołać wzmożenie się wykwitów skórnych. Skądinąd istotne jest, aby żywność nie była zbytnio modyfikowana, gdyż wykorzystanie w niej konserwantów i wzmacniaczy smaku, może wywoływać różnego rodzaju zmiany skórne.